Dulag 121 był obozem przejściowym utworzonym przez Niemców w sierpniu 1944 r. w obliczu wybuchu Powstania Warszawskiego. Przeszło przez niego ponad pół miliona warszawiaków wygnanych z niszczonej stolicy po Powstaniu. Kilkudniowy pobyt w Dulagu zapisał się w pamięci setek tysięcy ludzi jako straszny początek powojennej tułaczki - ludność była tu selekcjonowana, a następnie wysyłana do obozów koncentracyjnych, obozów pracy lub do miast i wsi Generalnej Guberni. Ok. 100 tys. wygnańców udało się uratować.
Muzeum w postaci rozległego „centrum historycznego” upamiętniać ma przede wszystkim tragedię exodusu Warszawy, ale też dzieje miasta i mieszkańców Pruszkowa. Ma być też ośrodkiem edukacyjno-badawczym poświęconym historii przymusowych migracji ludności Europy po II wojnie światowej.
Wybrane elementy projektu:

Teren dawnych zakładów i dawnego obozu ma ok 43 ha powierzchni i wygląda dziś tak:

Obok zabytkowych XIX i XX-wiecznych budynków i hal przemysłowych stoją dziś urodziwe blaszane hale magazynowe zbudowane przez nowego właściciela terenu:

Koncepcja przestrzenna Muzeum (kolorem niebieskim zaznaczone są nowe elementy dodane do historycznego założenia warsztatów):


